Administrator_strony/ 21 stycznia, 2020/ BLOG

Zdrowe odżywianie to w ciągu kilku ostatnich lat jeden z najmodniejszych tematów. Mówią o tym: telewizja, gazety, blogi tematyczne oraz wiele internetowych artykułów. Panuje trend na bycie fit, diety pudełkowe, sokowe i zdrowy styl życia. Mimo, że źródeł wiedzy jest mnóstwo, to nie do końca możemy być pewni skąd one pochodzą i czy na pewno są wiarygodne. Jak prawidłowo nauczyć się zasad zdrowego odżywiania?

Mniej nie znaczy zdrowiej!

Przechodząc na zdrową dietę często żyjemy przekonaniem, że im mniej jemy, tym lepiej dla nas. Ograniczamy nasze menu do trzech posiłków dziennie, wybieramy niskokaloryczne diety pudełkowe, rezygnujemy całkowicie z węglowodanów, a w naszym jadłospisie królują jedynie owoce i warzywa. To błąd! Zdrowe odżywianie nie polega na wyrzuceniu z jadłospisu mięsa i makaronu i zastąpieniu go selerem naciowym, lecz umiejętnym i rozważnym łączeniu produktów, rezygnacji z żywności wysokoprzetworzonej, regularnym spożywaniu posiłków oraz dopasowaniu menu do naszego ciała i indywidualnych potrzeb.

Ucz się od specjalistów

Aby nie wpaść w wir medialnych nowinek, lepiej udać się bezpośrednio do dietetyków, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i duże doświadczenie w zakresie zdrowego odżywiania. Jak ich rozpoznać? Przed wręczeniem gotowego menu specjalista poprosi nas o wykonanie podstawowych badań lekarskich m.in.: morfologii krwi, badania poziomu glukozy, badań pod kątem tarczycy i przeciwciał. W ten sposób dietetyk dowie się o aktualnym stanie naszego zdrowia, ewentualnych chorobach, alergiach, nietolerancjach i dobierze indywidualną, dopasowaną do nas dietę. Oprócz badań dietetyk powinien również zanalizować skład masy naszego ciała, zmierzyć obwody oraz przeprowadzić wywiad medyczny, środowiskowy i żywieniowy. Dzięki tym informacjom zarówno specjalista, jak i my sami dowiemy się o naszych nawykach żywieniowych, stylu życia, ilości snu czy sposobach regeneracji. Są to bardzo istotne informacje, które pozwolą dostosować posiłki do rytmu naszego życia oraz stworzyć dietę o takiej kaloryczności, aby dostarczała nam niezbędne pokłady energii na cały dzień.

Czerp wiedzę ze szkoleń

Wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów wielu certyfikowanych specjalistów żywieniowych i dietetyków organizuje specjalistyczne szkolenia, podczas których możesz zdobyć ogrom wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Dzięki nim nauczysz się odpowiedniego doboru i łączenia produktów, liczenia kalorii oraz tworzenia programów żywieniowych dopasowanych do twoich indywidualnych preferencji oraz stanu zdrowia. Powiedzenie „nauka to potęgi klucz” obowiązuje również na polu edukacji żywieniowej. Zanim więc zaczniemy uczyć się z niepewnych źródeł, zwróćmy się do tych, którzy posiadają stosowne doświadczenie, wiedzę i pasję do jej przekazywania. 

Podziel się