kuchnia grecka - Edugika - Centrum Szkoleniowe

Idź do spisu treści

Menu główne:

 

KURS KUCHNI GRECKIEJ

 

Nasz kurs KUCHNI GRECKIEJ stworzyliśmy dla osób, które chcą poznawać nowe smaki, nowe kraje, ich tradycje kulinarne poprzez podniebienie.
Nasz trener uczy robienia POTRAW w różnych wariantach, w miłej, ciepłej atmosferze.
Nasz kurs to ciekawa forma relaksu i spędzania wolnego czasu. To także satysfakcja i podziw w oczach rodziny, przyjaciół, współpracowników.
Nasz kurs kończy się prawdziwą ucztą, w czasie której będziesz delektować się przygotowanymi specjałami w doborowym towarzystwie.

Czas szkolenia - 12 godzin

Koszt szkolenia -  299 zł

Na zakończenie kursu każdu uczestnik otrzyma certyfikat i zaświadczenie na druku MEN (Ministerstwa Edukacji Narodowej).

NASZE PROPOZYCJE KULINARNE:


 • TZATZIKI - najpopularniejsza przystawka w kuchni greckiej

 • DOLMADES - gołąbki z liści winogron z sosem jogurtowym

 • MUSAKA - zapiekanka z mięsa mielonego, ziemniaków, bakłażana, sosu pomidorowego

 • BARANINA PO GRECKU

 • KEFTEDES - greckie ziołowe klopsiki

 • CHORIATIKI - wiejska sałatka grecka

 • TATAR PO GRECKU Z ŁOSOSIA NA SAŁATCE Z OGÓRKA

 • BAKLAVA (BAKŁAWA) - najpopularniejsze ciasto w kuchni greckiej


... powyższa lista jest elastyczna, MOŻEMY DOPASOWAĆ JĄ do propozycji i oczekiwań Naszych kursanów...
.. kilka słów o kuchni greckiej...
Grecja to kraj, o niezwykle bogatej kulturze i sztuce. To co greccy klasycy stworzyli w architekturze, rzeźbie jak i literaturze miało swoją kontynuację w wielu późniejszych epokach. Dzisiaj Grecja nadal szczyci się swoimi zabytkami,
przepięknymi widokami, ale również kuchnią, która uchodzi za jedną z najlepszych na świecie i przyciąga rzesze jej amatorów. Jedzenie w starożytnej Grecji miało również podłoże religijne i często rozmaite dania składano w ofierze greckim bóstwom.
Kuchnia Grecka charakteryzuje się m.in. popularnym w kuchniach śródziemno-morskich i bałkańskich, częstym stosowaniem czosnku, oliwy z oliwek, liści winorośli, dużej ilości warzyw (zwłaszcza pomidorów, papryki, świeżych ziół).
Do Grecji można się wybrać dla podratowania zdrowia. Grecja podzielona jest na różne regiony: Attykę, Grecję Środkową, Macedonię Środkową. Kretę, Macedonię Wschodnia i Trajcę, Epir, Wyspy Jońskie, Wyspy Egejskie Północne, Peloponez, Wyspy Egejskie Południowe, Tesalię, Grecję Zachodnią Macedonię Zachodnią, a każdy z nich ma swoje własne tradycje kulinarne.
Tak np. w Attyce słynne są gołąbki zawijane w liście winogron, zwane dolmades. Popularna jest także
musaka - danie z zapiekanych bakłażanów, ziemniaków i mięsa mielonego, czy tiropita, czyli placek z nadzieniem z sera feta. Rejon Wysp Jońskich to królestwo owoców morza i ryb, a także makaronu, który tutaj rozsławili Włosi. Kreta z kolei słynie z bardzo intensywnie przyprawionych potraw. Kreteńczycy zjadają również duże ilości wieprzowiny, a najbardziej popularnym daniem z wykorzystaniem wieprzowiny jest choirino kritiko - grube pieczone kotlety wieprzowe.
Tradycyjny grecki posiłek nie może obejść się bez przekąsek - mezedes. Są to zazwyczaj rozmaite greckie sery, pieczywo, które dodawane jest niemalże do każdego posiłku i uważane za istotę pożywienia oraz pasty do chleba. Generalną zasadą, która musi być spełniona, jest dostatecznie ostry smak przekąski, aby pobudzała apetyt. Do najbardziej popularnych przekąsek zalicza się:

 • kolokithakia tyganita - kabaczki smażone, piperies tyganites - paprykę smażoną,

 • skordalia- czyli pastę czosnkowo-fasolową do pieczywa, tzatziki - pastę czosnkową z ogórkami i miętą, oraz wspaniałą grecką fetę.

Do wspomnianych wyżej przystawek, pieczywa i sałatek podaje się rozmaite sosy. Wśród najpopularniejszych znajdziemy:

 • ladolemono czyli sos oliwno- cytrynowy,

 • sos pomidorowy mięsny i bezmięsny  

 • sos czosnkowy


Bardzo ważną częścią składową dań greckich są rozmaite placki -pites, przygotowywane na bazie ciasta filo - przypominającego ciasto francuskie. Placki podawane są z rozmaitymi farszami. Prawdziwym rarytasem są placki serowe - tiropita na bazie sera feta, placki szpinakowe - spanakopita, czy placki z niezwykle popularnych w Grecji kabaczków. Grecy również lubują się w zupach - supa, które traktuje się jako pożywne danie, gdyż zazwyczaj są przygotowywane na bazie sycących składników: grochu, fasoli, soczewicy z dodatkiem mięs, np. fasolada czy rewithia supa. Popularna jest także zupa mięsna - krestosupa na bazie wołowiny i ryżu.

ZAPISY: E-MAIL LUB TELEFON

!!! SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego